تحولات یمن

پیشروی ارتش سوریه در شهر «الزبدانی»، نشست مخالفان سوریه در قزاقستان، تسلط همه‌جانبه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بر «مأرب»، شکار پهپاد جاسوسی سعودی‌ها توسط یمنی‌ها، آغاز مرحله سوم عملیات آزادسازی الرمادی عراق، تحرکات زمینی آمریکایی‌ها در اطراف موصل، سرنوشت مبهم 200 شهروند بحرینی و  ... از مهم‌ترین تحولات میدانی و سیاسی کشورهای منطقه است.

* سوریه

 

پیشروی ارتش سوریه در «الزبدانی»: به گزارش شبکه خبری المنار، نیروهای ارتش سوریه و مقاومت لبنان در ادامه پیشروی‎ خود در شهر «الزبدانی» واقع در حومه دمشق و پس از درگیری چند روزه با عناصر تروریستی موفق شدند خود را به مرکز این شهر برسانند.

نشست مخالفان سوریه در قزاقستان: منابع خبری سوریه از نشست دوم مخالفان دولت این کشور در قزاقستان خبر دادند که قرار است این نشست با حضور 50 نماینده مختلف سوریه اواخر ماه سپتامبر در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان برگزار شود. نشست «آستانه 1» مخالفان سوریه 25-27 مه 2015 در آستانه برگزار شد و در پایان آن اکثر حضار سندی را که خواستار خروج تمامی نیروهای خارجی از سوریه و تاکید بر ضرورت تشکیل یک جبهه متحد برای مقابله با تروریسم است، امضا کردند.

لاوروف: بشاراسد رئیس‌جمهور قانونی سوریه است: شبکه خبری المیادین: سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت: بشار اسد رئیس‌جمهور قانونی سوریه و ارتش این کشور نیز تنها نیروی تأثیرگذار عملی در مبارزه با داعش است. وی با بیان اینکه مبارزه با داعش امری اساسی است و نباید با معیارهای دوگانه با این موضوع برخورد کرد افزود: باید از طریق سازمان یونسکو ساز و کارهای تأثیرگذاری برای محافظت از آثار باستانی در مقابل اقدامات داعش تدوین شود.

* یمن

 


ارتش و کمیته‌های مردمی از تمامی جهت‌ها به «مأرب» تسلط دارند: ائتلاف سعودی در تلاش برای محاصره صنعا از محور مأرب در شرق پایتخت، نیروهای خود را جمع کرده و نیروهای زمینی سعودی روز گذشته عملیات گسترده‌ای را به اجرا در آوردند تا مقدمه محاصره صنعا را از چندین محور فراهم کنند. در حالیکه در همین رابطه علی القحوم عضو ارشد دفتر سیاسی انصارالله تاکید کرد که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن ابتکار عمل را در دست دارند و پیشروی آنها به صورت مستمر ادامه دارد و ارتش و کمیته‌های مردی این شهر از تمامی جهت‌ها به این شهر مسلط هستند.


یمنی‌ها پهپاد جاسوسی عربستان را بر زمین نشانند: منابع یمنی اعلام کردند که ارتش یمن و کمیته‌های مردمی وابسته به انصارالله، یک پهپاد جاسوسی را در حالی که بر فراز استان جیزان در جنوب عربستان در حال پرواز بود، روی زمین بنشانند. در این رابطه شبکه تلویزیونی المسیره یمن گزارش داد که «نیروهای ویژه فنی» ارتش یمن موفق شدند این پهپاد را سالم به پایین بیاورند و آن را به غنیمت بگیرند. پیش از این، نیروهای یمنی پهپاد جاسوسی عربستان را سرنگون کرده بودند. نیروهای ارتش هفته گذشته نیز یک فروند پهپاد جاسوسی امارات را در منطقه «مکیراس» واقع در بین دو استان ابین و البیضاء منهدم کردند.

غیرنظامیان یمنی با بمب‌های ساخت آمریکا کشته شده‌اند: سازمان عفو بین الملل در گزارشی با عنوان «کشتار بشریت در جنگ عربستان علیه یمن» تاکید کرده است که غیرنظامیان یمنی با بمب‌های ساخت آمریکا کشته شده‌اند. مشاور ارشد بخش بحران‌های عفو بین الملل نیز در این باره اعلام کرد که غیرنظامیان یمنی بهای این جنگ را می‌پردازند. وی هشدار داد که سلاح‌های آمریکایی نتایجی وخیمی را برای یمنی‌ها به بار می‌آورد که در سال‌های آینده آن‌ها را با فاجعه روبرو می‌کند.

                                                        * عراق


 

آغاز مرحله سوم عملیات آزادسازی الرمادی: پایگاه خبری الوطن العربی، مسئولان شورای استانداری الانبار اعلام کردند که سومین مرحله عملیات آزادسازی شهر رمادی، مرکز استان الانبار بزرگترین استان عراق از امروز (سه شنبه) آغاز می‌شود. این منابع تاکید کردند که درگیری در مرحله سوم عملیات آزادی رمادی با مشارکت یگان‌های مختلف نظامی سرنوشت ساز و حساس است.

تحرکات زمینی آمریکایی‌ها در اطراف موصل: همزمان برخی شاهدان عینی از تحرکات زمینی نظامیان آمریکایی در اطراف موصل خبر دادند و اینکه طی روزهای گذشته جنگنده‌های آمریکایی و دیگر کشورهای عضو ائتلاف بین المللی ضد داعش بر دامنه حملات خود افزوده‌اند. این شاهدان از مشاهده خودروهای آمریکایی که از ناحیه ربیعه و سنجار به سوی اطراف موصل در حرکت بودند خبر دادند. همزمان برخی منابع از ورود کماندوهای آمریکایی به الانبار که البته تعداد آنها زیاد نیست اما به احتمال زیاد در ماموریت های جنگی مشارکت کنند خبر دادند. به گفته این منابع آمریکا مدعی آزاد سازی الرمادی ظرف 30 روز و بازگردانیدن همه خانواده های آواره به آن ظرف یکماه شده‌اند. این در حالی است که برخی منابع از آغاز عملیات آزاد سازی الرمادی و حرکت به سوی مناطق دیگر الانبار خبر داده اند.

* بحرین

 

 سرنوشت مبهم 200 شهروند بحرینی: به گزارش منامه پست، مرکز حقوق بشر بحرین در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی قربانیان ربایش اعلام کرد:241 مورد بازداشت در بحرین ثبت شده است که در 200 مورد - یعنی حدود 95 درصد- افراد ربوده شده‌اند. این مرکز از نوامبر 2014 به همراه انجمن جوانان بحرینی تهیه اسناد و ثبت موارد ربوده شدن را آغاز کرده است و تصمیم دارد تا ژوئن 2016 به این کار ادامه دهد. بر اساس این گزارش، مرکز حقوق بشر بحرین درباره وضعیت زندانیان در زندان مرکزی «جو» در شهر منامه  اعلام کرد: حدود 200 نفر از حدود هزار و 500 نفر زندانی - بعد از ناآرامی ها در این زندان در تاریخ دهم مارس 2015 میلادی - ربوده شده اند.

/ 0 نظر / 22 بازدید