آخرین تحولات یمن

عربستان سعودی با ائتلاف 9 کشور عربی منطقه (به جز عمان) و با چراغ سبز آمریکا از ششم فروردین سالجاری حملات گسترده‌ای را علیه یمن آغاز کرد تا "عبد ربه منصور هادی" رییس جمهوری فراری و مستعفی این کشور را به حاکمیت بازگرداند و از قدرت گرفتن انقلابیون یمنی که امنیت شهرهای آن کشور را تامین می کنند، جلوگیری کند.

طبق گزارش سازمان ملل، از زمان آغاز حمله عربستان سعودی به یمن، طبق آمار رسمی، 3083نفر از یمنی‌ها شهید و 14هزارو324نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. علاوه بر این بیش از 1میلیون نفر از مردم این کشور مجبور به ترک خانه و شهر خود شده و به مناطق امن‌تر پناه برده‌اند.

برهمین اساس سازمان ملل متحد طی جلسه‌ای با آژانس‌های امدادی و بشردوستانه بین‌المللی، از برقراری حالت فوق‌العاده درجه 3 در این کشور خبر داد که گزارش‌ها از بی‌ اعتنایی عربستان سعودی به درخواست سازمان ملل متحد حکایت دارد.

آخرین تحولات یمن:

** به گزارش شبکه خبری المنار، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در واکنش به ادامه حملات هوایی آل سعود و کشتار مردم بیگناه این کشور، پایگاه‌های نظامی عربستان در «المعطن» و شهر «الخوبه» را با موشک هدف قرار دادند.

** از سوی دیگر پایگاه خبری العهد نیز گزارش داد که جنگند‌ه‌های متجاوز عربستانی منطقه «تفرهد» در استان صعده را بمباران کردند.

** همچنین شبکه تلویزیونی المسیره  از ادامه حملات جنگنده‌های سعودی به صنعاء، پایتخت یمن و هدف قرار گرفتن پایگاه هوایی آن خبر داد. این شبکه در ادامه افزود: جنگنده‌های سعودی در ادامه حملات خود پایگاه‌های «الحفا»، «السواد»، «خشم البکره» و «النهدین» در استان صنعاء را هدف قرار دادند.

** این شبکه همچنین از پرتاب 13 موشک به مواضع نظامی سعودی در عمق خاک عربستان خبر داد.

** جنگنده‌های آل سعود روز جمعه نیز با بمباران خانه‌ای در منطقه «بیت الفقیه» در استان الحدیده، 10 غیرنظامی را به شهادت رسانده و شماری را نیز زخمی کردند.

 ** از سوی دیگر یک مسئول محلی در گفتگو با فرانس پرس عنوان کرد که در حملات هوایی آمریکا به یمن، 4 نفر از عناصر گروهک القاعده در شهر «المکلا» که تحت تصرف این گروهک قرار دارند، کشته شدند.

** جنگنده‌های عربستان با بمباران چند انبار مواد غذایی متعلق به شرکت‌های خصوصی در عدن، آنها را به طور کامل منهدم کردند. یک مقام مسئول در اتاق بازرگانی و صنایع استان عدن بمباران و انهدام انبارهای مواد غذایی را با هدف تلاش برای گرسنگی دادن شهروندان یمنی و تشدید مشکلات آنان ارزیابی کرد.

/ 0 نظر / 12 بازدید