تحولات یمن

عربستان سعودی با ائتلاف نه کشور عربی منطقه (به جز عمان) و با چراغ سبز آمریکا از ششم فروردین سالجاری حملات گسترده‌ای را علیه یمن آغاز کرد که تاکنون ادامه دارد.

بیش از چهار ماه است که عربستان سعودی این کشور را تحت محاصره همه جانبه قرار داده و روند کمک رسانی به جنگ زدگان و نیازمندان یمنی را با دشواری مواجه ساخته است.

بر اساس این گزارش، از زمان شروع جنگ علیه این کشور، جنگنده‌های ائتلاف ضد یمن منازل، مساجد، مدارس، خیابان‌ها، روستاها، شهرها، جاده‌ها و ... را مورد هدف قرار می‌دهند و میان مناطق مسکونی و نظامی هیچ تفاوتی قائل نمی‌شوند.

آخرین تحولات امنیتی یمن:

** به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، در حملات هوایی جنگنده‌های ائتلاف به رهبری رژیم سعودی به استان إب در مرکز یمن دستکم 25 نفر به شهادت رسیدند.

همچنین در حمله جنگنده‌های ائتلاف به منطقه «صوفیان» در استان عمران در شمال این کشور پنج نفر و در حمله هوائی به استان تعز نیز 4 تن شهید شدند.

از سوی دیگر ارتش و کمیته‌های مردمی در اقداماتی تلافی جویانه مواضع نظامی عربستان سعودی را گلوله باران کردند.

رسانه‌های همسو با عربستان سعودی مدعی شدند که نیروهای طرفدار منصور هادی اعلام کردند که «زنجبار» مرکز استان أبین را پیشروی کرده و توانسته‌اند «زنجبار» مرکز این استان را از دست «انصارالله» خارج کنند.

** در همین راستا، پایگاه خبری «پانوراما الشرق الاوسط» گزارش داد که درگیری‌های شدید ارتش و کمیته‌های مردمی با مزدوران سعودی و  منصور هادی در برخی مناطق استان أبین همچنان ادامه دارد.

همچنین یک منبع میدانی در أبین گزارش داد که ارتش و کمیته‌های مردمی موفق شدند حمله مزدوران سعودی به منطقه «الکود» در «خنفر» را دفع کنند.

همزمان، جنگنده‌های «آپاچی» سعودی و کشتی‌های جنگی آن بسیاری از مواضع در این استان را آتش‌باران می‌کنند.

طبق این گزارش، در این درگیری‌ها بیش از 100 نفر از شبه نظامیان سعودی که از عدن وارد شده بودند، کشته یا زخمی شدند و دست‌کم 6 خودروی زرهی آنها منهدم شد.

** پایگاه خبری «العهد» گزارش داد ارتش و نیروهای مردمی یمن کنترل پایگاه نظامی «الضبعه» در «ظهران عسیر» را به دست گرفته و تعدادی از تجهیزات نظامی این پایگاه را منهدم کردند. نظامیان سعودی نیز بدون هیچ مقاومتی، پا به فرار گذاشتند.

/ 0 نظر / 15 بازدید