شهید استقامت و بردباری

 برای سالروز شهادت آیت الله مدنی

از آن جا که بیستم شهریور سالروز شهادت آیت الله مدنی یکی از برجسته ترین روحانیون نظام اسلامی است،بر آن شدیم تا در گفتاری کوتاه اشاره ای به زندگی آن شهید والامقام داشته باشیم.

آیت الله حاج سید اسدالله مدنی در سال 1323 هجری قمری در آذر شهر چشم به جهان گشود و در سنین جوانی  برای تحصیل علوم دینی به قم عزیمت کرد.وی پس از گذراندن دروس مقدماتی،نزدیک به چهار سال به تحصیل درس فقه در محضر امام خمینی(ره) پرداخت و در جلسات درسی آیت الله((حجت)) نیز حضور یافت و از جمله شاگردان برجسته آن مرحوم شد.

آیت الله مدنی از همان دورانی که در قم طلبه بود،مبارزات سیاسی خود را برای سرنگونی رژیم فاسد پهلوی آغاز کرد و به همین علت از قم به آذر شهر تبعید شد.پس از تبعید،آیت الله مدنی از آذربایجان ،عازم شهر مقدس نجف در عراق شد و تدریس و تحصیل خود را در آن محل شروع کرد و در درس های مرحوم سید عبد الهادی شیرازی،مرحوم آیت الله حکیم و آیات عظام دیگر شرکت کرده و به دستور آیت الله حکیم،روزانه 13 تا 14 جلسه درس از کفایه،رسایل،مکاسب و لمعه را برای شاگردان تدریس می کرد.

وی اولین کسی بود که در جریان قیام 15 خرداد سال 1342،در نجف از حضرت امام تبعیت کرد و در انتشار تلگرام آیت الله حکیم به همین مناسبت نقش بسزایی داشت.

شهید مدنی در نجف سوابق مبارزاتی زیادی داشت؛به گونه ای که در زمان حکومت((عبدالسلام عارف))پس از آن که آیت الله حکیم به نشانه اعتراض به حکومت کمونیستی عراق به کوفه رفت،شهید آیت الله مدنی تعداد زیادی از طلاب را گرد هم آورد و همگی کفن پوش به منزل آیت الله حکیم رفتند و از ایشان خواستند تا دستور جهاد بدهد.

آیت الله مدنی در سال 1350 نیز به فرمان امام خمینی(ره) جهت تدریس علوم دینی به خرم آباد رفت و در آن جا با همت و تلاش ایشان،حوزه علمیه ((کمالیه)) تاسیس شد.سپس بر اثر فعالیت هایی که بر ضد رژیم ستمشاهی داشت،به نور آباد ممسنی،گنبد کاووس،بندر کنگان و مهاباد تبعید شد و با اوج گیری انقلاب اسلامی،به دعوت مردم همدان راهی این شهر شد.در جریان تشکیل مجلس خبرگان،از سوی مردم همدان به مجلس راه یافت و پس از شهادت آیت الله قاضی طباطبایی-نخستین امام جمعه تبریز-از سوی امام خمینی(ره) به عنوان نماینده امام و امام جمعه تبریز انتخاب شد.

سرانجان در همین سنگر بود که در روز بیستم شهریور توسط منافقین در محراب عبادت به شهادت رسید و تا همیشه،نام و یاد آن عصاره تقوا در خاطره تاریخ پر حماسی این قوم بیدار جاودانه ماند.

سلام بر تو ای دومین شهید پر کشیده از محراب،سلام بر تو ای مدنی استوار،سلام بر تو و آن محراب خونین که یاد شهید کوفه و نماز شکسته اش را در دل ها زنده کرد.تو از رواق نورانی نماز جمعه تا کهکشان ها بال گشودی.سلام بر تو و آن پاره های پیکرت که چه وحشیانه حریم نمازت را شکستند و پا بر سجاده گلگونت گذاردند.صد دریغ و افسوس از این هجران جانسوز.یاد باد آن محراب و سجاده خونین،آن دم که روح بی قرار تو را در آغوش سرخ خود کشیده بود و با التماس می خواست که باز،همراز روزهای انتظارش باشی.روزهای انتظار رسیدن تک سوار موعود که آدینه را از سیاهپوشی خود بیرون آورد،اما پیک عشق به دنبال تو آمده بود تا تو را به لقای هم قطاران خود برساند.ای سید جلیل!ای فرزند زهرا!ای امام جمعه دل های بی قرار.سالروز شهادت علی وار تو را گرامی می داریم.

/ 0 نظر / 2 بازدید