تشکیل بسیج مردمی از دیدگاه امام خمینی(ره):

امام خمینی(ره) در آذر ماه 1358،بسیج مستضعفان را بنیان نهاد.در اندیشه امام خمینی،بسیج یک نهادی است اجتماعی با ابعاد متعدد.در این نگرش صرفاٌ سازمانی نظامی نیست که فقط در زمان جنگ و برای دفاع در مقابل دشمن شکل گرفته باشد.بلکه نهادی است وسیع و پاسخگوی نیازهای اساسی و حیاتی جامعه و با اجزای دیگر نظام،چنان هماهنگی و پیدی دارد که انفصال آن با انحلال جامعه اسلامی متصور نیست.سابقه بسیج در منظر امام گویای این مطلب است که ملتها در قرون و اعصار به دعوت رهبران الهی،بسیج شده اند تا دین خدا را زنده نگه دارند.بسیج ملتها اعتقادی سیاسی یا نظامی یا اجتماعی-اقتصادی یا جامع همه این صفات بوده است.

حضرت امام علاوه بر ضرورت تشکیل بسیج بیست میلیونی را برای دفاع از کشور،بسیج جهانی مستضعفین را برای دفاع از اسلام گوشزد کرده است.واقعاٌ اگر بسیج را با امت اسلام و متن مردم یکی محسوب کنیم،از حقیقت دور نشده ایم.

در این باره امام می فرمایند:

قضیه بسیج همان مساله ای است که در صدر اسلام بوده است.وقتی جنگ می شد طوایف می آمدند و به جنگ می رفتند و این مسئله جدیدی نیست و در اسلام سابقه داشته است.

ان شاء الله آن بسیج عمومی که برای یاد گرفتن باشد،هم تعلیمات دینی و یاد گرفتن قرآن و کتاب و هم تعلیمات نظامی و اینها یک کشور نظامی-الهی-یک همچو کشوری که اینطور شد،دیگر کسی به آن طمع نمی کند.

منبع:بسیج در اندیشه امام خمینی(ره)،تبیان،دفتر 29،موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)،نشر عروج،چاپ اول ،1380 .

/ 0 نظر / 5 بازدید