تحولات یمن

عربستان سعودی با ائتلاف نه کشور عربی منطقه (به جز عمان) بیش از 120 روز است که حملات گسترده‌ای را علیه ملت مظلوم یمن آغاز کرده‌است؛ تاکنون این کشور تحت محاصره همه جانبه عربستان قرار گرفته که این محاصره روند کمک رسانی به جنگ زدگان و نیازمندان یمنی را با دشواری مواجه ساخته است.

از زمان شروع این جنگ، جنگنده‌های ائتلاف منازل، مساجد، مدارس، خیابان‌ها، روستاها، شهرها، جاده‌ها و ... را مورد هدف قرار می‌دهند و میان مناطق مسکونی و نظامی هیچ تفاوتی قائل نمی‌شوند.

بر همین اساس کمیته بین المللی صلیب سرخ، در آخرین گزارش خود اوضاع یمن بویژه استان عدن را فاجعه بار توصیف و اعلام کرد که از آغاز درگیری‌ها در این کشور تاکنون حدود چهار هزار نفر شهید و بیش از 19 هزار نفر زخمی شده اند.

** شهادت 398 کودک یمنی از ابتدای تجاوز سعودی‌‌ها به این کشور

همچنین صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در بیانیه‌ای اعلام کرد که از ابتدای تجاوزات سعودی به یمن در ماه مارس گذشته تاکنون، 398 کودک یمنی شهید و 605 نفر دیگر نیز زخمی شدند.

** تداوم حملات سعودی‌ها به مناطق مختلف یمن

منابع خبری یمن گزارش دادند که جنگنده‌های سعودی، طی 24 ساعت گذشته، بیش از 100 مرتبه به مناطق «الاشراف»، «الجفینه»، «الفاو»، «البلق غربی» و شهر «مأرب» حمله کردند.

در همین راستا منابع یمنی اعلام کردند که در حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به شهر «عمران» 13 تن به شهادت رسیده و بیش از 20 نفر دیگر زخمی شدند.

** درگیری بین ارتش و طرفداران منصور هادی همچنان در تعز ادامه دارد

شبکه خبری المیادین نیز گزارش داد که درگیری بین ارتش و نیروهای طرفدار عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری فراری و مستعفی یمن در تعز همچنان ادامه دارد.

یک مقام نظامی یمنی نیز گفت: کمیته های مردمی تلاش نیروهای منصور هادی را برای پیشروی در منطقه «العصیفره» و «جبل اومان» ناکام گذاشتند.

** نجران عربستان در تیررس ارتش و کمیته‌های مردمی

از سوی دیگر شبکه تلویزیونی المسیره گزارش داد که استان «نجران» هم اکنون در تیررس ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرارگرفته و آنها هم اکنون در ورودی‌های نجران هستند.

براساس این گزارش نیروهای یمنی همچنین با به هلاکت رساندن چند نظامی سعودی در پایگاه نظامی «الحاجز» در منطقه ظهران «العسیر»، برج مراقبت این پایگاه را نیز منهدم کردند.

** محمد علی الحوثی: سازمان ملل مسئول مشکلات ملت یمن است

با توجه به اینکه جنگنده‌های ائتلاف سعودی همچنان تاسیسات حیاتی یمن را مورد هدف قرار می‌دهند، در این خصوص خبرگزاری سبأ به نقل از محمد علی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلابیون، نوشت: هدف قرار دادن تاسیسات حیاتی یمن از سوی ائتلاف سعودی نقض آشکار قوانین بین‌المللی و حقوق مردم یمن است و اقدامی نظامی است که هدف آن کشتار مردم یمن است؛ مردمی که به دلیل بمباران تاسیسات حیاتی و مجبور کردن کشتی‌های حامل کمک‌های انسانی به خروج از بندر الحدیده، بر لبه پرتگاه گرسنگی قرار دارند.

رئیس کمیته عالی انقلابیون یمن در ادامه افزود: ما سازمان ملل را مسئول مشکلات مردم خود می‌دانیم چرا که دشمن تجاوزگر با تکبر با معاهده‌های این سازمان برخورد می‌کند. اما سازمان ملل همواره سکوت می‌کند و تنها به محکوم کردن اکتفا می‌کند. بمباران کردن بندر حیاتی الحدیده در سایه سکوت هولناک بین‌المللی جنایتی است که بر پیشانی تاریخ بشریت نوشته می‌شود.

** طرح رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن برای توقف جنگ

از سوی دیگر روزنامه "القدس العربی" چاپ لندن نوشت که عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن، دیروز به منظور ارائه طرح جدیدی برای حل بحران یمن و توقف جنگ در این کشور، وارد قطر شد.
 
به گفته منصور هادی، این طرح جدید که به منظور تسهیل ورود مواد غذایی و بهداشتی و همچنین مشتقات نفتی به یمن ارائه می شود، بر ضرورت از سرگیری و تسریع مذاکرات سیاسی میان طرف‌های یمنی با نظارت سازمان ملل بر اساس ماده 5 قطعنامه 2216 سازمان ملل تاکید دارد تا با هدف رسیدن به یک راه‌حل توافقی، عملیات انتقال سیاسی ادامه یابد.

/ 0 نظر / 16 بازدید