از وهابیت بیشتر بدانیم -اندیشه های سیاسی و اجتماعی وهابیان

 امروزه دیگر نباید تردید داشت که فرقه وهابیت با حمایت قدرت های استعماری چون انگلستان و آمریکا شکل گرفته است.بسیاری معتقدند این فرقه سراسر خرافاتی به منظور مقابله و رویارویی با شیعیان و ایجاد اختلاف و تفرقه میان شیعه و سنی و ترویج اسلام آمریکایی در سرزمین وحی به وجود آمد.کما این که در شرایط کنونی شاهدیم که این تفکر غلط در مقابل اسلام ناب و نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار گرفته است.و اما درباره گذشته مسلک وهابیت که امروز سراسر سرزمین عربستان را فرا گرفته و شاخه هایی از آن در سایر کشورها چون پاکستان ،افغانستان و اخیراً در عراق گسترش یافته،باید گفت این فرقه منسوب به محمد بن عبدالوهاب است که در سال 1115 ق . در شهر ((عیینه)) متولد شد.وی از کودکی به کتاب های تفسیر،حدیث و عقاید علاقه داشت و از همان دوران جوانی،اعمال مذهبی مردم را زشت می شمرد.وی بعدها که به مدینه رفت،توسل مردم به پیامبر(ص) را ناپسند شمرد و آن را مورد تمسخر قرار داد.محمد بن عبدالوهاب بعد از مرگ پدر،افکار و عقاید خود را که قبلاً از سوی ((ابن تیمیه)) و شاگردش ((ابن قیم )) پی ریزی شده بود،آشکار کرد و به تبلیغ و رسمیت دادن آنها همت گماشت.

پندارهای وهابیان

وهابیان معتقدند هیچ انسانی ،نه موحد است و نه مسلمان؛مگر اینکه اموری را ترک کند که این امور عبارتند از:

1-به وسیله هیچ یک از رسولان و اولیا به خداوند توسل نجویید و در صورت توسل،در راه شرک گام نهاده و مشرک می باشید.

2-زائران به قصد زیارت،به آرامکاه رسول خدا نزدیک نشوند و بر قبر آن حضرت دست نگذارند و در آن جا دعا نخوانند و نماز نگذارند و ساختمان و مسجد روی قبر نسازند.

3-از پیامبر (ص) طلب شفاعت نکنند.

4-زیارت قبور و ساختن گنبد و بارگاه برای آنان شرک است.

5-هر گونه مراسم تشییع جنازه و سوگواری حرام است.

این منطق خشک و بی پایه،در تقابل با منطق وحی قرار دارد؛زیرا قرآن در موارد یاد شده،نظراتی صریح و مخالف وهابیان دارد.

در قرآن آمده است:

1-((قل لا اسئلکم علیه اجرا الا الموده فی القربی)).

یکی از مصادیق ابراز علاقه به خاندان رسالت و اهل بیت و ذی القری،قبرهای آنان و تعمیر آنهاست و این راه و رسم، در میان ملت های مختلف جهان وجود دارد و یک نوع سنت عرفی به حساب می آید.

2-((...فقالوا ابنوا علیهم بنیانا...قال الذین غلبوا علی امرهم لنتخذن علیهم مسجدا)).

هنگامی که واقعه اصحاب کهف بر مردم آن زمان روشن شد و مردم به دهانه غار آمدند،درباره مدفن آنان،دو نظر ابراز داشتند که آیه متذکر آن می شود و انتقاد یا لحن اعتراضی نسبت به نظر آنها ندارد.با توجه به این آیه،هرگز نمی توان تعمیر قبور اولیای الهی و صالحان را عملی حرام یا حتی مکروه قلمداد کرد؛بلکه این آیه،به نوعی تشویق می کند که برای بزرگداشت اولیا و صالحان و حفظ قبرهای آنان باید کوشا بود.

3-((و استغفر لذنبک و للمومنین)).

4-((و صل علیهم ان صلاتک سکن لهم))

دو آیه فوق نیز بیانگر این است که طلب آمرزش پیامبر در حق افراد ،کاملاً موثر و مفید می باشد و موضوع شفاعت پیامبر (ص) و دعای آن حضرت،نه تنها در آیات صریح،بلکه در احادیث عامه و خاصه و سیره صحابه نیز مشهود است.

اندیشه های سیاسی و اجتماعی وهابیان

وهابیان قایل به جنگ با دیگر فرقه ها و مذاهب اسلامی هستند و مدعی اند که یا باید به آیین وهابیت درآیند یا جزیه دهند.آنان مخالفان خود را متهم به کفر و شرک می کنند و اموال ،نفوس و ناموس دیگران را حلال می دانند و آیات مربوط به شرک و کفر را بر مسلمانان مخالف خود منطبق می کنند که این،بزرگترین ضربه به پیکر جامعه اسلامی و مسلمانان است.

با این تفکر بسته و خشک وهابیت بود که وقتی سعودی ها(در سال 1344 ه.ق)بر مکه و مدینه و اطراف آن تسلط یافتند،مشاهد متبرک  بقیع و آثار خاندان رسالت و صحابه پیامبر را از بین بردند.

بنابراین،وهابیت هم در چگونگی پیدایش و انعقاد تفکر،مغبوض عالمان مختلف مسلمین بوده اند و هم در نگرش نسبت به مسائل دینی مورد مخالفت عالمان قرار گرفته اند و اولین کتابی که در رد وهابیت نگاشته شده ،کتاب((الصواعق الالهیه فی الرد علی الوهابیه))بود که به وسیله برادر محمد بن عبد الوهاب (سلیمان بن عبدالوهاب)نوشته شده است.البته پس از آن،کتابهای متعددی در رد عقاید این فرقه نگاشته شده که موجب افشای مقاصد پنهان بانیان این مسلک شده است.

/ 0 نظر / 2 بازدید